Salzburg 2015

Na 28. a 29. května 2015 byl pro žáky druhého stupně přichystán zájezd do Rakouska. Cílem bylo město Salzburg a další lokality v Horním Rakousku. Program byl velmi pestrý, o jeho přípravu i realizaci se zasloužila průvodkyně Mgr. Andrea Zápotočná.

Čtvrteční cesta započala v ranních hodinách. První zastávkou na rakouské straně se stal Bad Ischl. Kromě prohlídky tohoto lázeňského města žáky čekala návštěva Císařské vily, letního sídla Františka Josefa I. a jeho ženy, Alžběty Bavorské zvané Sissi.

Při přejezdu na zámek Hellbrun bylo díky krásnému počasí ideální vyjet na Gaisberg, horu východně od Salzburgu.  Kromě výhledu do okolní krajiny bylo možné spatřit i paraglidisty, kteří startovali právě z Gaisbergu.

Na zámku Hellbrun žáky nečekala pouze prohlídka vnitřních prostor, ale hlavně tzv. Wasserspiele, neboli vodní hrátky. Celá zahrada byla protkána vodním zařízením s tryskami, které nejednou všechny překvapily, a tak nikdo z účastníků neodcházel ze zahrad Helbrunnu suchý.

Příjezd do Salzburgu znamenal ubytování v hotelu Meininger a večeři. I přes náročný program zbyl všem dostatek sil na prohlídku nočního města.

Program druhého dne byl také nabitý, začal prohlídkou města, kdy nechyběla návštěva historické části, zahrady Mirabell, místních trhů, Mozartova rodného domu atd.

Okolo poledne cesta pokračovala na další zastávku, tentokrát v solných dolech. Prohlídka sklidila velký úspěch. Cesta do dolů totiž začala jízdou na důlním vláčku, následovala přes pochod úzkými chodbami (dokonce přes hranice na německé území), jízdou po dvacetimetrových skluzavkách, plavbou na voru po solném jezeře, to vše zakončené opět jízdou na vláčcích. Nechyběl ani výklad doplněný o „dokument,“ který přiblížil historii Salzburgu s důrazem na ekonomický vliv solných dolů.

Celý zájezd pečetila procházka po soutěsce Liechtensteinklamm. Kilometrový kaňon, v některých místech hluboký až 300 metrů, vedl po dřevěných můstcích. Konec soutěsky zdobil vodopád.

Návrat do Havlíčkova Brodu proběhl v nočních hodinách. Při cestě čekal žáky ještě „test,“ jenž prověřil, jak moc byli pozorní při výkladu paní průvodkyně.

Celý výlet lze považovat za velmi zdařilý, žáci si i podle závěrečného hodnocení program užili. Počasí po celou dobu také přálo, což se vyplatilo zejména při zastávce na Gaisbergu nebo při prohlídce města.

Více fotografií naleznete zde.

Za pedagogický dozor J. Rásl

Salzburk_2015_ Hellbrunn - Wasserspiele Salzburk_2015_Bad Ischl Salzburk_2015_Gaisberg Salzburk_2015_zahrada Mirabell Salzburk_2015_soutěska Liechtensteinklamm