POKLAD Z HUMPOLECKA

Pomozte odhalit tajemství, které v sobě ukrývá nově objevený poklad…

... tak zněla výzva na plakátech a letácích Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Výzva, která nás zaujala natolik, že jsme s našimi žáky navštívili velmi zajímavou výstavu. Za neprůstřelným sklem ve výstavní síni se nacházel skutečný poklad! Takový, o kterých se čte pouze v pohádkových příbězích. Už samotné slovo POKLAD v sobě skrývá mnohá tajemství a jitří fantazii, zvláště tu dětskou.

U vesnice Horní Rápotice na Humpolecku byly nalezeny mince – tři sta čtyřicet jedna mincí ražených na přelomu a v první polovině 17. století.

K výstavě se vázala literární soutěž pro děti i dospělé. Komu asi mince patřily? Proč byly ukryté právě na tomto místě? A proč si je majitel nevyzvedl?  Otázky, které se nám všem honily hlavou. Hned po návštěvě muzea jsme si o pokladu povídali a žáci začali vymýšlet svá literární díla. Každý z žáků vymyslel originální linii příběhu, zajímavou zápletku. Práce jsme odevzdaly a čekaly, zda některá z prací našich žáků uspěje.

26. 2. 2016 jsme byli pozváni do Muzea Vysočiny v Havl. Brodě na předávání cen. Celkem bylo odevzdáno 56 literárních prací. Byly jsme překvapeny, jak úspěšní naši žáci byli.

V kategorii mladší žáci si cenu za 1. místo odnesl Jonáš Poustka, za 3. místo Filip Majer.

Oceněným byl i Filip Sýkora. Ten patřil k těm, kteří měli nejoriginálnější nápad při zpracování příběhu.

V kategorii starší žáci byli nejúspěšnějšími Martin Toman a Antonio Šoposki. Oba autoři byli oceněni taktéž za originální přístup k tématu.

Všem dětem gratulujeme.  Jsme rády, že v době, kdy se volá po tom, aby děti více četly, aby se více zajímaly o literaturu, se najdou ty, které mají spoustu fantazie, bohatou slovní zásobu a kultivovaný písemný projev. To je opravdu velmi potěšitelné.

Marie Dubnová, tř. uč. 4. C

Štěpánka Fichtnerová, tř. uč. 8. B